منو اصلی
 


  چاپ        ارسال به دوست

پیام مدیرحوزه علوم اسلامی دانشگاهیان کاشان به مناسبت ۲۷ آذر

بسم الله الرحمن الرحیم

جمع بین ایمان وعلم در وحدت حوزه ودانشگاه

رهبر معظم انقلاب،در دیدار جمعی از اساتید و فضلا و مبلغان و پژوهشگران حوزه‌های علمیه کشور در8/9/1386 خطاب به مدیران و مسئولان حوزه های علمیه سراسر کشور، در بیان ضرورت تحول درحوزه های علمیه فرمودند: تحول را مدیریت کنید... تحول اجتناب ناپذیر است. تحول، طبیعت و سنت آفرینش الهی است... موجودی را فرض کنیم که تن به تحول ندهد؛ از یکی از دو حال خارج نیست: یا خواهد مُرد یا منزوی خواهد شد. یا در غوغای اوضاعِ تحول یافته مجال زندگی پیدا نمی کند، زیر دست و پا له می شود، از بین می رود؛ یا اگر زنده بماند، منزوی خواهد شد.

همچنین در دیدار اساتید و دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) در 1384/10/29 فرمودند: دانشگاه اسلامی، علم و ایمان، علم و معنویت، علم و اخلاق را با هم همراه میکند. علم را میآموزد و جهت‌گیری علم را از اخلاق و ایمان میگیرد.... شما در دانشگاه اسلامی، میخواهید این خلأ را پُر و علم را با ایمان آمیخته کنید؛ یعنی دانش را چه در بافت درونی خودش، چه در استنتاجش و چه در جهت‌گیریهایی که در آن به کار خواهد رفت، از ایمان سیراب کنید.

براساس سند دانشگاه اسلامی، دانشگاهها و مراکز آموزش عالی هرجامعه نماد بالاترین سطح علم وفرهنگ آن جامعه محسوب می شوند بنابراین آموزش عالی کشور بایستی مبدا تحولات علم و فرهنگ باشد. احیای هویت تمدنی و پیشرفت جمهوری اسلامی مستلزم رشد متوازن و همه جانبه ابعاد علمی, فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور است که در مسیر تعالی آن آموزش عالی کشور نقش پیشران و موتور محرکه را برعهده خواهد داشت . اصول و مبانی دانشگاه اسلامی عبارتند:1- حاکمیت اصول اعتقادی احکام و اخلاق اسلامی در تمام ابعاد دانشگاه 2- خردورزی و عقلانیت در پرتو تعالیم اسلامی و توجه به همسویی مفاهیم وحیانی عقلانی و تجربی3- قدسی بودن علم و محیطهای علمی وتلقی عبادت از تعلیم و تعلم و تکریم عالم و متعلم ۴- تقدم تزکیه و تعلیم و محوریت داشتن تزکیه در محتوای آموزشی و پژوهشی و تنظیم ساختار های دانشگاه 5- تعهد به آرمانهای انقلاب اسلامی و حضور فعال در صحنه و تقویت دلبستگی به نظام ووفاداری به ارزشها و صبر و پایداری در جهت تحقق آرمانهای انقلاب اسلامی6- جهاد علمی و ارتقاء اعتماد به نفس ملی و تولید علم نافع و توسعه نهضت نرم افزاری است7-تقدم منافع ملی ومصالح عمومی برمنافع فردی و گروهی و اهتمام بر وحدت ملی و در خدمت جامعه بودن دانشگاه ها 8- تمدن سازی دانشگاه ها با تولید دانش و فرهنگ تمدن با رویکرد اسلامی و آینده پژوهانه و تاثیرگذار و الگو برای دانشگاه های جهان و احراز مرجعیت علمی 9- وحدت حوزه و دانشگاه عبارتند از وحدت در هدف و تعامل و همکاری همه جانبه علمی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و هنری حوزه و دانشگاه10- عدالت محوری در تمام شئون دانشگاه 11-  تعادل و هماهنگی در نظامات چهارگانه دانشگاه ۱۲- ارتقاء جایگاه هدایتگر خانواده در تعالی بخشی علمی و فرهنگی دانشجویان.

در این ایام الله به یادآوری زکاوت، بصیرت ،آینده نگری و ژرف اندیشی مجاهدان عرصه علم و فرهنگ همچون شهید آیت الله دکتر مفتح ،شهید دکتر علی محمدی، استاد شهید مطهری و شهید دکتر چمران و سایر اسطوره های علم و ایثار  ؛ به عنوان دستور کار نظام اسلامی و دغدغه جدی امامین انقلاب ؛خمینی کبیر(ره) و امام خامنه ای (مدظله العالی)  بازخوانی نموده و حقیقتاً به عنوان یک برنامه راهبردی و سند فرادستی مدنظر قرار داده و با تمام همت و تلاش در صدد تحقق و اجرای کامل آن باشند.

 در پایان اقداماتی که مطابق سند مذکور لازمه رسیدن به وحدت عملی و تئوری همایشی و نمایشی حوزه و دانشگاه می باشد را یادآور می شوم. شایسته است حوزویان و دانشگاهیان مومن و انقلابی هدف والای تحقق دانشگاه اسلامی را بر اساس راهبرد سند دانشگاه اسلامی که عبارت است از: 1) ارتقای تعامل حوزه و دانشگاه با تأکید بر حل مشکلات فرهنگی سیاسی و اجتماعی جامعه 2) ایجاد ساز و کار و ساختار کارآمد وحدت حوزه و دانشگاه و تقویت نهادها و مراکز موجود 3) شناسایی زمینههای همکاری مشترک و تعیین اولویت های همکاری حوزه و دانشگاه در جهت رفع نیازهای جامعه و مسائل کلان فرهنگی سیاسی و اجتماعی 4) حمایت از حضور علمی فرهنگی سیاسی و اجتماعی  حوزویان و دانشگاهیان در مراکز علمی یکدیگر5) معرفی اسوه های علمی فرهنگی- سیاسی و اجتماعی و حوزه و دانشگاه به یکدیگر6) آسیب شناسی تعامل حوزه و دانشگاه و بررسی راهکارهای ارتقاء آن 7) حمایت و توسعه حوزه های علوم اسلامی دانشگاهیان و استفاده از ظرفیت آنها در جهت ارتقاء سطح آموزش عالی کشور8) تبیین و ترویج نواندیشی دینی در زمینه های مورد نیاز دانشگاهیان و نخبگان با سازماندهی ظرفیت های حوزوی و دانشگاهی  9) تعریف و تبیین مولفه های هستی شناسی، ارزش شناسی ،معرفت شناسی و انسان شناسی نواندیشی دینی 10) تعریف و تبیین جایگاه و منزلت و در نظام فکری- دینی 11) تبیین رابطه علم و دین در خدمات متقابل هر دو در شکوفایی تمدن اسلامی- ایرانی 12) زمینهسازی فرهنگی و اجتماعی برای نواندیشی دینی و حمایت از تولید ادبیات نو در این زمینه 13) معرفی، الگو سازی و حمایت از چهره های خلاق و نواندیشی دینی 14) ترویج عقلانیت و حکمت اسلامی در جهت ارتقای خردورزی و دین باوری 15) ترویج اسلام ناب محمدی و مقابله با آفت های التقاط،تحجر، سطح نگری و خرافه گرایی، بدعت وعرفان های نوظهور

 

مدیر حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان مرکز کاشان


١٠:١٠ - دوشنبه ٢٧ آذر ١٣٩٦    /    عدد : ٦٧٢٤٣    /    تعداد نمایش : ١١٣٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج